Knižní nadílka, tentokrát od Ježíška...

28.12.2021

Letos jsem asi musela být obzvlášť hodná, anebo mi byly všechny hříchy odpuštěny, protože jsem pod stromečkem našla obrovskou hromadu dárků - a nejen těch knižních. Vás ale asi nezajímají moje pestrobarevné ponožky, co? Jste tu kvůli novinkám v mé knihovničce. A že ta kupička ´knižních dárečků´ nebyla zrovna malá. Obávám se, že za chvíli už nebudu nakupovat žhavé knižní novinky, ale nábytek začínající na K, do kterého ty potencionální přírůstky budu dávat😁. Sen každého knihomola, anebo spíš prokletí?

Válečná smršť 

Victoria Aveyard

Anotace: Za každé vítězství se platí. Mare Barrowová to ví až moc dobře. Když ji zradil Cal, málem ji to zničilo. Nyní je odhodlaná bránit své srdce a zajistit svobodu Rudým i novokrevným. Musí zničit království Norty jednou pro vždy... Jenže to nemůže dokázat sama. Nastane čas, aby spojené síly Calových Stříbrných přívrženců a Šarlatové hlídky ukázaly, co umí. Mavenova posedlost Mare je však tak silná, že ho nic ani nikdo nezastaví. Nadchází válka a jisté je jen to, že ne všichni přežijí.

Na začátek je tu kniha, která svým názvem přímo "evokuje" Vánoce - Válečná smršť. Jako první ji tu nemám záměrně, jednoduše ležela na vrcholku komínku (který vypadá, že se brzo zřítí z komody) a bylo nejjednodušší sáhnout právě po ní. Jestli jste četli mé recenze na první dva díly této série, tak víte, že jsem z Rudé královny byla nadšená a z Křišťálového meče naopak zklamaná - ach jo. Popravdě jsem ještě neměla chuť, energii a hlavně trpělivost, abych se pustila do třetího dílu (z ohledem na to, že jsem se bála přibývající tloušťky), ale přesto jsem se rozhodla, že sérii dočtu. Udělám si ucelený názor. Prvním krokem k tomu bylo sehnat Válečnou smršť - díky, že jste mi ji dali. A i když se mi dvojka nelíbila, pevně doufám - věřím, že trojka a čtyřka to vytáhnout zpátky nahoru. Možná jsem to už někde psala, nejsme si jistá, ale pokud by měla být Králova klec stejně špatná jako Meč, neumím si představit, jak by to se mnou dopadlo po dočtení Válečné smršti.

No, a to jsem chtěla začít zvesela a optimisticky. 

Laskavý jed

Natalie Mae

Anotace: Zahru vždy snila o tom, že zažije dobrodružství. Jenže je pouhá Zaříkávačka. Umí komunikovat se zvířaty, její místo je proto ve stájích, kde pečuje o koně a dobytek.

Všechno se změní, když vládce země vyhlásí závod přes poušť. Ten z potomků, který zvítězí, získá trůn. Pouze vyhrát však nestačí. Na konci cesty musí provést lidskou oběť - a tou obětí se má stát Zahru.

Dokáže dívka vzdorovat intrikám mezi následníky? Najde způsob, jak přemoci nejnebezpečnější lidi v zemi a zachránit si holý život?

Laskavý jed vyšel na podzim u nakladatelství Fragment. Popravdě jsem neměla v plánu tuto knihu číst, ale čím víc jsem o ní slyšela, tím víc jsme byla zvědavá. Takže jsme tady, u přírůstků. Bylo pro mě trochu překvapení, že jsem ji dostala - znovu díky - ale rozhodně ne nemilé. Laskavý jed jsem už rozečetla - no jo, nevydržela jsem to a musím vám říct... je to dobré, opravdu. Prostředím a některými zvyky mi království hlavní hrdinky dost připomíná starověký Egypt. Co se týče toho, jak působí samotná Zahru, no naivka je to určitě, ale jak už napovídá název laskavá. A mám takové tušení, že to bude hlavním námětem knihy... možná. No, až Jed dočtu, rozhodně se ozvu.

Oceán v kapce rosy

Henri Brunel

Oceán v kapce rosy je soubor nejen zenových příběhů, ale i pohádek a bajek z Dálního východu, který sestavil francouzský odborník na zen Henri Brunel. 

Válečná smršť a Laskavý jed patří k tomu druhu knih, které se mi neúnavně hromadí v knihovně. Oceán v kapce rosy? Ne, ten opravdu ne. Má jít o zen (= označení pro odnož mahájánového buddhismu), nebo spíše o zenové příběhy. Taky o pohádky, bajky a to všechno z Dálného východu. Nic podobného se ke mně dosud nedostalo. Člověk by měl ale zkoušet nové věci a tím se budu řídit. Kdo ví, třeba mě ty zenové příběhy budou bavit? Třeba si pořídím i další dva díly - o jejichž existenci jsem byla informována - a stanu se fanouškem Henriho Brunela? Uvidíme. Ale než budu moci prohlásit, že jsem knihu přečetla: Nemá ona celkem zajímavou obálku?

Skleněný trůn

Sarah J. Maas

Anotace: V temných a špinavých solných dolech Endovieru si doživotní trest odpykává osmnáctiletá dívka. Celaene byla od dětství trénovaná k jednomu jedinému úkolu - stát se tím nejlepším zabijákem na světě, rychlým, tichým, neodhalitelným a všehoschopným. Ale udělala chybu. Nechala se chytit.

Korunní princ jí nabídne poslední šanci: Svobodu výměnou za velkou oběť. Musí ho reprezentovat v turnaji, kde se proti sobě postaví 24 šampionů, těch nejlepších vrahů a zlodějů z celé země. Bude to boj na život a na smrt. Pokud zvítězí, bude volná. Ovšem její soupeři umírají nejen při soubojích, ale i za tajemných okolností - Celaene teď o svůj život bojuje nejen s nimi, ale i s něčím tajemným a děsivým, co se skrývá v pozadí.

Ještě než se mě někdo zeptá ,Ty jsi nečetla Skleněný trnů?´ tak rovnou odpovím: Ano, četla. A teď nastává ta část, kterou pochopí jen opravdoví knihomolové. Já mám doma Skleněný trůn v té bílé obálce v měkké vazbě, co Trůn, celou sérii. Jenže to exkluzivní vydání... potřebovala jsem ho. Vím, že se říká chtěla, ale já říkám potřebovala. Takže... teď ho mám. A jestli mi ta akce "dvakrát to stejné" stála za to? Na to vemte jed!

Pro ty, co jsou Skleněným trůnem nepolíbení: ten příběh potřebujete znát stejně jako já tuhle knihu.

Catwoman: Zlodějka duší

Sarah J. Maas 

Anotace: Dva roky poté, co Selina Kyleová utekla z slumu v Gothamu, se vrací na scénu jako zámožná a tajemná Holly Vanderheesová. Když je Batman pryč na důležité misi a jediný, kdo chrání město před nepřátelskými živly, je Batwing, je to pro ni příležitost jako stvořená. Lucius Fox se snaží, seč může, aby se předvedl jako dobrý Batwing a pomáhal přitom lidem. Musí se vypořádat s novým zlodějem, jenže ten je podle všeho chytřejší než všichni předchozí. Holly se spřáhla s Harley Quinn a Poison Ivy a společně jsou ztělesněním zmatku. Tahle Catwoman by mohla být Batwingův konec.

Jsem velkou fanynkou Sarah J. Maas a vůbec se za to nestydím. Mám všechny její knihy v češtině - už se nemůžu dočkat vydání Dvoru stříbrných plamenů - jenom Catwoman mi až donedávna v téhle malé (nebo spíš velké?) sbírce chyběla. Ježíšek to určitě vytušil😁, nebo že bych se o to někdy jen tak mimochodem zmínila...? Každopádně mi udělalo obrovskou radost, když jsem pod balícím papírem objevila obálku Zlodějky duší. Z téhle DC série mám už Wonder Woman od Leigh Bardugo. Stále nepřečetnou, podotýkám, ale s Catwoman to tak určitě nedopadne. Pokud náhodou netušíte, co je tahle série zač, tak tady máte malé - na mě nezvykle stručné - vysvětlení: čtyři knihy, čtyři superhrdinové, čtyři skvělí autoři a čtyři příběhy - to vše z DC světa a bez víl, myslím. Možné je ale vše, zvláště u Sarah J. Maas...

Krev & med

Shelby Mahurinová

Anotace: Lou, Reid, Coco a Ansel jsou na útěku. Poté co jen o vlásek unikli smrti z rukou Dames Blanches, prchají před čarodějnicemi, královstvím i církví - a nemají se kde ukrýt.

Aby se jim podařilo zmizet před zástupy čarodějnic a jednotkami chasseurů, potřebují Lou s Reidem spojence. A to silné. Ale ochrana má svou cenu a hrdinové se tak musí rozdělit, aby sehnali posily. Lou a Reid se snaží uzavřít rozšiřující se propast mezi nimi dvěma a zlá Morgane mezitím spřádá svou hru na kočku a myš. A navíc hrozí, že zničí to nejcennější, co mají...

Tak na začátek - Holubice & had rozhodně není špatná kniha. Jen mě jednoduše nechytla tak moc, jako - jak se zdá - všechny ostatní. Neměla jsem potřebu ji všude vychvalovat a označit "škádleníčko škádlení" mezi Lou a Reidem za nejlepší romantickou linku roku. Takže takhle: Holubice & had nenadchla ani neurazila. Do druhého dílu jsem se nicméně plánovala pustit - už z toho důvodu, že série většinou chci dočíst do konce - jenže když Krev & med v březnu vyšla, ne a ne se k ní dostat. Takže to opět zachránily Vánoce. Teď, když už mám tuhle červenou krásku doma, si na ni prostě budu muset udělat čas. Možná, že mě Krev & med přesvědčí, že tahle série je přece jenom opravdu dobrá. Anebo taky ne. Někteří - fanoušci prvního dílu - z ní totiž úplně nadšení nebyli... Jsem ovšem otevřená všem možnostem.

Mýtonoši

Tracy Deonn

Anotace: Šestnáctiletá Bree hledá po smrtelné autonehodě své matky únik před bolestí. Rezidenční program na Severokarolinské univerzitě vypadá jako skvělé útočiště - ale jen do chvíle, než se Bree stane svědkem útoku démona a dozví se o tajném studentském spolku mýtonošů. Neúspěšný pokus vymazat jí vzpomínky probudí její vlastní magické schopnosti... a tak se před ní otevírá nový svět, ve kterém není nic jisté. Dokonce ani to, jestli smrt její matky byla jen nehoda.

Upřímně? Bojím se, že mě tahle kniha zklame. Ne že by neměla být dobrá. Naopak. Všichni Mýtonoše doporučují. A to může dopadnout dvěma způsoby - buď bude tohle literární dílo opravdu dobré, nebo bude přeceňované.  Doufám v tu první variantu. Anotace zní totiž skvěle a přesně něco z podobného prostředí jsem si chtěla už dlouho přečíst. No, Mýtonoši to budou mít holt těžké. 

P. S. Kniha je to o poznání tlustší, než jsem čekala. 

Petrova zpověď

Jeroen Windmeijer

Anotace: V říjnu 1996 byla při vykopávkách v táboře Matilo u nizozemského Leidenu nalezena bronzová maska. Od samotného začátku se ale spekulovalo o tom, že jde o zástěrku mnohem většího objevu. Profesor archeologie Peter de Haan a mladá studentka historie Judith Cherevová jsou v tu chvíli jediní, kteří znají obsah starověké korespondence, která může otřást základy katolické církve. Se zpovědí svatého Petra mají ale i jiní lidé své vlastní nekalé plány.

Neřekla bych, že historické thrillery nejsou můj šálek kávy. Pravda je totiž taková, že ke knihám z tohoto žánru nemám žádný vztah - ani kladný, ani záporný. Proč? Protože historické thrillery nečtu. A nikdy jsem je ani nečetla. Nemám k tomu důvod, prostě je to tak. Takže Petrova zpověď bude taková moje osobní malá premiéra. A snad i vydařená. Anotace zní slibně a i když nevím, co od toho čekat, řekla bych, že se na Petrovu zpověď snad i těším. Jak už jsem totiž psala: zkusit něco nového rozhodně není na škodu. 

Sofiin svět

Jostein Gaarder

Román o dějinách filosofie. Norský učitel kombinací zdánlivě neatraktivních témat, jako jsou dějiny filosofie a příběh dospívání patnáctileté dívky, vytvořil knížku, která slaví mezi čtenáři neuvěřitelný úspěch. V roce 1995 se stala nejprodávanější knihou na světě. 

Filosofie rozhodně není něco, o co bych se zajímala. Tedy ne nějak moc. O Sofiině světě jsem do dvacátého čtvrtého prosince nikdy neslyšela. Ale jakmile jsem zjistila, že se našel někdo, kdo měl odvahu zkombinovat dějiny filosofie a život patnáctileté holky, byla jsem (promiň, Hawkeu, že ti kradu hlášku) fascinovaná. Nevím sice kdy, ale jsem si jistá, že se do téhle knihy pustím. A ano, Ježíšku, děkuji.

Cvičebnice tvůrčího psaní

Alžběta Bublanová a Andrea Selzerová

Cvičebnice je určená pro všechny, kteří chtějí psát, anebo si psaní vyzkoušet a kreativně se vyjádřit. Provede vás od prvotního nápadu přes jednotlivé části psacího procesu a také poradí, co dále dělat s hotovým textem.
Psaní je také řemeslo, a pokud jej chcete ovládat, je užitečné dobře znát nářadí, se kterým budete pracovat. Je třeba vědět, co všechno si s literární postavou můžete dělat, jaké jsou možnosti vyprávění a jak překonat tvůrčí blok. Zkuste si roli spisovatele hravou formou, která vás bude bavit a která vám předá ucelený přehled o tvůrčím psaní. I Shakespeare nějak začal...

Tvůrčí psaní je něco, o co se už delší dobu zajímám. Tahle cvičebnice mi proto udělala obrovskou radost. Po zběžném prolistování jsem zjistila, že je nejenom krásně graficky zpracovaná, ale že ta cvičení budou s největší pravděpodobností i účinně fungovat. Vím, sice to není vyloženě kniha, ale vsadím se, že se najde někdo, komu se bude tenhle tip netip na rozvoj své kreativní stránky líbit stejně jako mně.

Vím, říkala jsem to už několikrát, ale všem Ježíškům ze srdce děkuji. A Vám? Vám přeji veselé vánoce. Doufám, že jste pod stromečkem objevili nějaký hezký dárek - možná knihu? - a že si užíváte vánočního klidu a pohody. Díky, že jste si přečetli můj článek a přeji krásné zážitky a to nejen ty knižní.

Vaše Mer